אם אינך רואה מייל זה לחץ כאן
_________
שמחים.ות לשתף כמה מהדברים המרכזיים שקורים אצלנו לאחרונה.
מוזמנים.ות להעביר אלינו כל משוב, תובנה או מחשבה על שיתוף פעולה.
להתראות, נעמי וצוות נובה מקבוצת SFI
כיצד נתונים משפרים את המענה לנערות בסיכון?
בשנה האחרונה נבחרנו ללוות מספר שירותים חברתיים לאומיים בבניית מערכי מדידה. זאת בתמיכת צוות רכש חברתי באגף ממשל וחברה במשרד ראה"מ, וכחלק ממהלך כולל לשיפור האיכות והאפקטיביות של שירותים חברתיים הניתנים במיקור חוץ, באמצעות מיקוד בתוצאות ובמדידה.
לאחרונה, ליווינו את השירות "בתים חמים" במנהל של"מ במשרד הרווחה והביטחון החברתי – מסגרות אשר פרוסות בלמעלה מ 170 ישובים ברחבי ישראל, ומטרתן לקדם את מצבן של נערות על רצף הסיכון ולסייע בשימורן במסגרות נורמטיביות, תוך מניעת הדרדרות למצבי סכנה וניתוק.

יחד עם הצוות המקצועי, ותוך שיתוף מחזיקי העניין השונים, הגדרנו את התוצאות הרצויות ואת המדדים שישקפו האם התוצאות אכן מושגות ובנינו כלי לאיסוף וניתוח נתונים אודות התקדמות הנערות, ואודות תמונת ההצלחה של כל אחד מהבתים בנפרד וכולם יחד.

באמצעות הכלי תוכל, לדוגמא, עו"סית המטפלת בנערה לעקוב במהלך השהות בבית אחר התקדמותה בהיבטים כמו תחושת המסוגלות האישית, יכולת ההתמודדות עם קשיים ומצבי סיכון ועוד.
תשתית זו תאפשר לשירות לנהל שיח מבוסס נתונים עם עו"סיות הבתים החמים ובתוך השירות, ולהבין מה עובד ומה כדאי לשנות או לשפר – כדי לתת שירות אפקטיבי ומדויק לצרכי הנערות.
 
_____1
מפגש הדרכה לעו"סיות בתים חמים במחוז דרום לשימוש בכלי מדידה
שפותח בפרויקט למעקב אחר מצב הנערות בבתים.

רוצים לשמוע עוד או לקדם מהלך דומה? לימור ספקטרובסקי כוכבי, limor@novaproject.org
אסטרטגיית נתונים ברשויות מקומיות – כלי לקידום עסקים קטנים ותעסוקה
בחודש יולי האחרון יצאנו בקול קורא לשלטון המקומי להגיש מועמדות לפרויקט בניית אסטרטגיית נתונים. זאת כחלק ממהלך כולל לפיתוח עבודה מבוססת נתונים ברשויות מקומיות בתחומי פיתוח כלכלי, שאנחנו מובילים עם קרן ראסל ברי ועם יד הנדיב, ובחיבור לשותפים רבים בצד הממשלתי ובחברה האזרחית.       
התמקדנו בתחומי עסקים קטנים ותעסוקה לאחר שזיהינו בפרויקטים קודמים שאלו תחומים עם אימפקט גדול וצורך משמעותי לפיתוח תפיסה של שימוש בנתונים בשלטון המקומי. הקול הקורא זכה להיענות רחבה: כ-40 עיריות, מועצות מקומיות, מועצות אזוריות ואשכולות מרחבי הארץ הגישו מועמדות. בהליך הבחירה עלה צורך משמעותי בשטח להבניה של מדדים מבוססי נתונים, ורצון חזק מצד הרשויות להתקדם לעבודה מבוססת נתונים בכדי לשפר את עבודתן ואת השירות הניתן לתושבים.
ועדת בחירה עם נציגים ממשרדי ממשלה, מהמגזר החברתי ונציגים מקרנות פילנתרופיה בחרה לסבב הפרויקטים הנוכחי את רהט ומג'ד אלכרום – בתחום העסקים הקטנים; כרמיאל, עכו ואשכול נגב מערבי – בתחום התעסוקה.
בימים אלו אנחנו מתקדמים בעבודה המשותפת עם חמש הרשויות הזוכות ונרגשים מההתקדמות בשטח. יחד, אנחנו פועלים לפיתוח מענים סקיילביליים שיתנו מענה עבורן ועבור רשויות רבות בהמשך. 
_____2

התנעת הפרויקט ברהט עם ראש העיר, מנכ"ל החברה הכלכלית,
בעלי.ות תפקיד מרכזיים.ות בעירייה וצוות נובה
רוצים לשמוע עוד או לקדם מהלך דומה? מורן לביא לוי, moran@novaproject.org

 
___________
 
"המציאות בשטח משתנה כל הזמן, ולכן הניסיון לנתח ולהמתין לתוצר מוגמר עד להטמעה בשטח אינו אפקטיבי"
הכירו את טל רוקח ושחר גרינבאום, מובילות תחום התעסוקה של עמותת "אנוש", ובוגרות קורס מובילי נתונים לעמותות של נובה, כדי ללמוד איך הן מובילות שינוי משמעותי באמצעות ניהול מבוסס נתונים.
_____
איך יודעים מה באמת עובד בתוכניות חברתיות בישראל?
כחלק מחזון נובה ו SFI, שמנו לנו למטרה להנגיש מידע המקדם יכולות הערכה ושימוש בנתונים בתהליכי קבלת ההחלטות, בכדי לאפשר קפיצת מדרגה באיכותם של שירותים ותכניות חברתיות.
שער להערכה הינו מאגר מחקרי הערכה פתוח לציבור, אשר מטרתו להעלות את איכות מחקרי ההערכה על תוכניות חברתיות בישראל על ידי קידום מחקרים ניסויים ודמוי-ניסויים, העוקבים לאורך זמן אחר תוצאות התוכנית, ומאפשרים להבין מה באמת עובד. האתר פותח במקור על ידי נובה עם ג'וינט-אלכא וקרנות הביטוח הלאומי.
בימים אלו עדכנו והוספנו לאתר עוד 74 מחקרים מגוונים וחשובים שבוצעו בשנים האחרונות. 
.
_____5
מהי בשלות דיגיטלית בעמותות, וכיצד מקדמים אותה?
בשלות דיגיטלית (digital maturity) היא היכולת של ארגון ליישם באופן מושכל פרקטיקות וכלים דיגיטליים בתוך תהליכים ארגוניים ועסקיים, להגיב בצורה הולמת לשינויים בזירה הטכנולוגית, לפתח את היכולות הדיגיטליות של עובדיו ולהשתמש בכל אלה כדי ליצור ערך עבור לקוחותיו.

בשלות דיגיטלית מאפשרת לארגונים חברתיים לשפר ולייעל את הניהול והעבודה השוטפת, תהליכי התכנון והלמידה וכמובן את השירות למוטבים. היא גם מאפשרת לגופים המממנים והרגולטורים לחזק את ממשקי העבודה עם הארגונים, להגדיל את השקיפות ולשפר תהליכי תקשורת ודיווח.

נובה, בשיתוף האגף לממשל וחברה במשרד ראה"מ וג'וינט אלכא, בנתה מודל בשלות דיגיטלית המותאם לארגונים חברתיים בישראל, ומבוסס על סקירת מודלים דומים בעולם ועל סקר שנערך בקרב כמאתיים ארגונים חברתיים בישראל. את המודל והתובנות המרכזיות מהסקר הצגנו ביום למידה משותף עם חברת תארא, ובו לקחו חלק כעשרים ארגונים שבחנו את רמת הבשלות הדיגיטלית שלהם ואת הדרכים לקדמה.
בנוסף, חברנו לאקדמיה לתהליכים דיגיטליים של Code for Israel ושמחנו להרצות למלגאים של התכנית המסייעים לארגונים חברתיים בתהליכי פיתוח של כלים דיגיטליים על בשלות דיגיטלית בארגונים חברתיים. 
_____6

סדנא בנושא קידום בשלות דיגיטלית לעמותות, בשיתוף נובה וחברת תארא

רוצים לשמוע עוד או ליזום תהליך לקידום בשלות דאטה ודיגיטל בעמותה שלכם? שלומית פסח גלבוע, Shlomit.pg@novaproject.org
 
הפצת הבשורה: הכשרת מובילי.ות נתונים ושותפים לדרך
לאורך השנה אנו מקיימים הכשרות עומק וסדנאות חשיפה לכלים מקצועיים לניהול מבוסס נתונים ליחידים ולצוותים במגזר הציבורי, בשלטון המקומי ובארגונים חברתיים. ההכשרות גובשו על סמך היכרות מעמיקה עם האתגרים הניצבים מול מנהלים.ות ועובדים.ות השואפים להוביל תהליכי שינוי מבוססי נתונים, וכוללות כלים פרקטיים לעבודה עם נתונים לבעלי תפקידים שונים בארגון בהתאם לסוגיות משולחן העבודה שלהם.

בחודש שעבר הסתיים מחזור ב' של הכשרת מובילי.ות נתונים לפיתוח כלכלי ברשויות מקומיות, השנה לראשונה יחד עם צוות SFI. באירוע סיכום מרגש במערך הדיגיטל הלאומי שמענו על התוכניות לדיגיטציה בשלטון המקומי וקיימנו פאנל עם נציגים מהשלטון המקומי ושותפים מהמגזר הפילנתרופי על האתגרים וההזדמנויות בעבודה מבוססת נתונים ברשויות. 

בנוסף, מתקיימות כל העת סדנאות, הכשרות והרצאות, בין היתר ביום פתוח לעובדי עמותות ב"מרכז בחברה טובה" בשיתוף מידות-SFI ובנק מזרחי טפחות, בתוכנית הצוערים לשלטון מקומי של קרן רוטשילד, בתוכנית רשות לשמה להכשרת מנהלות מהמגזר החרדי בשלטון המקומי, בתוכנית הכשרת מנהלי מצוינות ברשויות המקומיות של קרן טראמפ, במועצה אזורית הגליל העליון, בתכנית מובילים דיגיטליים לשלטון המרכזי של ג'וינט-אלכא ומערך הדיגיטל, בקורס של קיימא ועוד. 
_____7
סיום מחזור 2 - הכשרת מובילי נתונים לפיתוח כלכלי ברשויות מקומיות, ינואר 2023 

רוצים פרטים על הקורס הבא, או מתעניינים בהרצאה או הכשרה מותאמת לצוותים שלכם? סבטה רובן, sveta@novaproject.org
 
רוצים.ות להגיב או לשמוע עוד? כתבו לנו info@novaproject.org

 
לחץ לקבלת לגרסה הנגישה