____________...
____________...
____________...
חברות וחברי הלשכה היקרים שלום רב,

המגזין מגיע אליכם כשמדינת ישראל חווה את האסון הגדול בתולדותיה לאחר ההתקפה הרצחנית, הברברית והשפלה של החמאס בבוקר חג שמחת תורה ובעיצומה של המערכה לחיסולו של החמאס במלחמת "חרבות הברזל".
_______4x-100
בגיליון אוקטובר תוכלו למצוא מחשבות והרהורים על מקומה של הטכנולוגיה בהגנה על מדינת ישראל ועל השליטה והבקרה במצבי החירום, המלצות אבטחת מידע ופרטיות לארגונים ולאזרחים ועוד  מגוון מאמרים ודעות בנושאים השוטפים  של התעשייה יחד עם שאר הפינות הקבועות.

את פינת רגע של היסטוריה בחרנו לייחד הפעם למערכת נעדרים ואלמונים שפותחה בצה"ל במהלך מלחמת יום כיפור, כדי להתמודד עם הנושא הכאוב לפני 50 שנה, שחוזר על עצמו במשנה תוקף בעת הזאת.
קריאה נעימה!
 
אלי פרנק - יו"ר הלשכה         יורם אלדר - מנכ"ל         אריה עמית ורז הייפרמן - עורכי המגזין 
_______4x-100
חבריי ללשכת טכנולוגיות המידע שלום רב,
 
אנחנו בימים נוראים. ימים של יגון קורע לב על הנרצחים והנופלים, ימים של דאגה מורטת עצבים לשלום החטופים, ימים של כעס וחרון על מחדל שמחת תורה, ימים של זעזוע ושוק מהזוועות שחוללו בנו אויבינו הנתעבים, ימים של כאב שהולך וגובר עם כל גילוי זוועה נוספת, עם כל זיהוי נרצח / נופל, עם כל לוויה, ימים של ערעור הבטחון.
 
אנחנו בימים של התגלות. ימים של עם ישראל שמתאחד, ימים של גאווה והשתאות על הגיבורים שמנעו זוועה עוד יותר גדולה, ימים של אמונה שאנחנו חזקים כדי להתגבר, ימים של תקווה שיהיה כאן טוב יותר, ימים של אמונה במפקדים שבאצילות לקחו אחריות, התעשתו ועכשיו מובילים אותנו במנהיגות ראויה.
 
אין לנו ארץ אחרת, אין לנו צבא אחר, אין לנו שב״כ אחר. זה אותו שב״כ שמונע יום יום פיגועי טרור, זה אותו צבא ששומר עלינו מפני איומים רחוקים וקרובים, ומחסל קיני טרור. היה מחדל ענק, מחדל קונספטואלי, מודיעיני ומבצעי. תחקירים יהיו, לקחים יופקו, האחראים בדרג המדיני והבטחוני ישלמו. עכשיו זמן מלחמה לנקמה ומיגור האיום לתמיד.
 
כולנו עדים להירתמות האזרחית האדירה של ארגונים ופרטים כדי לתמוך בתושבי הנגב המערבי (״העוטף״) ובחיילים. גם אנחנו בלשכה נרתמנו ואנו פועלים ככל שאנו יכולים כדי להגיש סיוע למי שצריך. כך למשל סייענו בתיווך של תרומות מחשבים וטאבלטים מחברות טכנולוגיות לילדים ששרדו ופונו, והעמדנו את הפלטפורמות שלנו לכל צורך מסוג זה.
 
האסון הגיע כמעט לכל בית בישראל. חברי לשכה שאסון פקד את משפחתם או שמכירים משפחות כאלה, או משפחות של מפונים, וזקוקים לסיוע שאנו יכולים לתת, אנא פנו אלינו ונעשה ככל שנוכל.
 
הלשכה מרכינה ראשה ומשתתפת בצער משפחות הנרצחים והנופלים, מאחלת החלמה מהירה לפצועים, מחבקת את משפחות החטופים, ומייחלת לשובם המהיר לחיק משפחותיהם בריאים ושלמים.
 
בראש מורם, עם ישראל חי, ביחד ננצח!
 
אלי פרנק, יו״ר הלשכה
_______4x-100
____________...
בתקופה מאתגרת זו, אספתי עבורכם עצות פשוטות שנוכל להישאר מאובטחים ומוגנים מפני איומי הסייבר הגוברים

לקריאת המצגת המלאה 
____________-08
ההתמודדות הנוכחית של מדינת ישראל עם מלחמת "חרבות ברזל" מסתמנת כאחד האירועים המאתגרים ביותר מיום הקמתה. מדובר במשבר בעל ארבע ממדים: ביטחוני, תודעתי, כלכלי, ופוליטי. נוכח עוצמת האירוע בישראל והצפי להסלמתו הצבאית מחד, הפגיעה האיומה בעורף הישראלי ואוזלת היד הממשלתית לעומת ההתגייסות האזרחית המרשימה מאידך, יש מקום לחשיבה איך צריך להערך 

לקריאת המאמר המלא
____________...
התעשיות הקשורות לגיל כבר החלו לגלות את ההזדמנות להסתייעות  בבינה מלאכותית לטיפול בתושבים, עם יותר בקרה אוטומטית, ניהול צוות משופר והימנעות מנפילות. יותר יישומים איטאראקטיביים  מול משתמש (לקוח, מטופל) . טכנולוגיית שמיעה משלבת  AI כדי לעזור להפריד בין רעש סביבתי לדיבור ועוד..  דוח זה הוא הצצה ראשונה לטכנולוגיה ומרחב שוק המתפתחים במהירות שיכולים להועיל לאוכלוסיה המבוגרת

לקריאת הדוח המלא
____________-08
בעת מלחמה, ההגנה על המידע והפרטיות של האזרחים, ושמירה על בטיחות כוחות הביטחון, הופכת לקריטית עוד יותר. אנחנו נמצאים במלחמה עם אויב שלא יודע שובע, והמעשים בשבוע האחרון הוכיחו לנו את אכזריותו. שמירה על המידע והפרטיות חשובה למניעת נזקים פוטנציאליים לאזרחים, לכוחות הביטחון ולבטחון הלאומי. עלינו לשפר את מערך הגנת הסייבר בארגון, להגביר את המודעות בקרב כלל העובדים, ולשמור על ערנות. 

לקריאת המסמך המלא
____________...
המאמר מציג את הסיבות העיקריות לכישלונות בתהליכי הטרנספורמציה הדיגיטלית ואת ושישה צעדים חשובים שמטרתם להבטיח את הצלחת המסע הדיגיטלי. לא במקרה, כל אחד מהצעדים במתודולוגיה מהווה מענה לאחת מהסיבות לכישלונות בביצוע הטרנספורמציה.
 
למרות התיאור הקצר של השלבים, ניתן בקלות להתרשם ממורכבות התהליך ואתגרי הטרנספורמציה הדיגיטלית ולהבין מדוע יש הרבה כישלונות ואכזבות.

לקריאת המאמר המלא
____________-08
הבינה המלאכותית היצירתית משנה את כללי המשחק בזירה העסקית בכלל ובעולם ה- AI בפרט, לוקחת את הטכנולוגיה המסייעת והיצירתית לרמה חדשה, מקצרת זמני פיתוח ומביאה יכולות עוצמתיות, גם למשתמשים שאינם טכניים.
עם תפיסה חדשנית וגישה מסתגלת ארגונים יכולים ״לעלות על הגל״, למנף ביעילות את הכוח העוצמתי וגם המשבש של בינה מלאכותית יצירתית ולממש את הפוטנציאל העצום שלה ליצירת סביבת עבודה מצמיחה ויתרון תחרותי לארגון.
המאמר מתייחס לאפשרויות חסרות התקדים שכלי בינה מלאכותית מגדירים, למשל בסביבת העבודה ומתמקד בשאלה מרכזית: מהם הצעדים שארגונים ומנהליהם צריכים לנקוט היום כדי להצטרף לגל של מהפכת הבינה היצירתית?

לקריאת המאמר המלא 
____________...
המחוקק הישראלי, שאנחנו מאוד אוהבים להשמיץ חשב כבר ב 1981, כאשר חוקק את חוק הגנת הפרטיות, על הכח העודף של גופים שונים מול נושא המידע הפשוט והמשותק- אתה.
אחד הכלים שנתן בידי נושא מידע (אדם שהמידע שלו נמצא בכל כך הרבה מערכות מידע, הוא מימוש זכויות, בינהן זכות העיון

לקריאת המאמר המלא
____________-08
ניהול שינויים הוא תהליך של הובלה, תמיכה ואפשרות לאנשים לאמץ דרכי עבודה וחשיבה חדשות. אחד ההיבטים המאתגרים ביותר של ניהול שינויים הוא ליישם תוכנית לשינוי תרבות הנותנת מענה לצרכים של רמות ארגוניות שונות.  תוכנית לשינוי תרבות היא מפת דרכים אסטרטגית המגדירה את ההתנהגויות, הערכים והנורמות הרצויות שיתמכו בחזון ובמטרות השינוי. 
במאמר זה תלמדו כיצד ליצור ולהוציא לפועל תוכנית לשינוי תרבות המתחשבת בנקודות המבט והציפיות של מנהלים בכירים, מנהלי ביניים ועובדים. וכיצד לפתח תוכנית לשינוי תרבות המתחשבת בגורמים אלו ועוזרת לכם לבנות אמון, יישור קו ושיתוף פעולה בין מחזיקי העניין שלכם.

לקריאת המאמר המלא 
____________...
בהשוואה לפונקציות עסקיות קריטיות אחרות כמו מכירות או תפעול לקוחות, פיתוח תוכנה אינו נמדד באופן קבוע. האמונה ארוכת השנים של רבים בטכנולוגיה היא שלא ניתן לעשות זאת בצורה נכונה - וכי בכל מקרה, רק מהנדסים מיומנים בעלי ידע מספיק כדי להעריך את הביצועים של עמיתיהם. אולם הסטטוס קוו הזה כבר אינו בר קיימא. כעת, כאשר רוב החברות הופכות (במידה זו או אחרת) לחברות תוכנה , ללא קשר לתעשייה, מנהלים צריכים לדעת שהם מממשים את הכישרון היקר ביותר שלהם בצורה מוצלחת ככל האפשר

לקריאת המאמר המלא
____________-08
קצב השינויים ההולך וגובר הגביר את הלחץ על חברות לספק מוצרים, שירותים ויכולות חדשים. והם מסתמכים על PMOs כדי להבטיח שהעבודה תתבצע בעקביות, ביעילות ובהתאם ליעדים העסקיים.
המאמר מגדיר את משרד הפרויקטים, תפקידיו, אחריותו, המבנה הארגוני שלו ועוד...
____________...
תמונה מציגה AI מקודד עם שבב מיקרו בתוך ראשו המתאר בינה מלאכותית בכל מקום בטכנולוגיה. כמו בכל טכנולוגיה, יש להתייחס לאתגרים ולשיקולים אתיים כאשר תחום ה- GenAI ממשיך להתפתח. וכשהיתרונות של GenAI יתבררו יותר ויותר, השפעתה על חיינו ועל העסקים שלנו רק תמשיך לגדול - מה שהופך את השיחות על השימוש ה"נכון וההוגן " שלה לחשיבות עליונה. בסך הכל, הרבגוניות והפוטנציאל של GenAI הופכים אותו לתחום מחקר מרתק מאוד, עם הרבה פיתוחים ויישומים מרגשים שטרם התממשו. 

לקריאת המאמר המלא
____________-08
צה"ל הפעיל על גדר הגבול בעזה את הטכנולוגיות הכי מתקדמות בהשקעה של מיליארדים: חיישני תנועה ומגע, מצלמות מתוחכמות, עמדות ירייה שמופעלות מרחוק ומערכי האזנה משוכללים. אבל קו ההגנה הזה, פאר ההייטק הישראלי, נפרץ על ידי כוחות חמאס שהשתמשו בציוד ובנשק זולים.
____________-09
____________-09
____________-09
____________-09
ביום ד, ה-11/10/23, בעודי מרפרף על חדשות המלחמה, עיני מתמקדות על מאמר ב-Ynet:
העיכוב בזיהוי הנרצחים והחללים: "יש מחדל עצום כלפי המשפחות"

https://www.ynet.co.il/news/article/rj4p2lezt
למקרא הכותרת, מכה בי הבזק לעבר הרחוק. המחשבות נושאות אותי חמישים שנים לאחור, אל הימים של מלחמת יום הכיפורים. אני חוזר אל החדר הפינתי ביחידת המחשב של אכ"א, יושב ליד השולחן, ומתכנן מבנה של קובץ. מאגר מידע שגם בגרועים שבסיוטיי לא תיארתי שאצטרך לתכנן - "קובץ אלמונים". 

למאמר המלא 
____________-09
____________-10
תושבים עזתיים תומכי חמאס ניצלו את מתקפת הטרור האיומה שהתרחשה ב-7 באוקטובר על יישובי עוטף עזה, כדי לבזוז ציוד חקלאי יקר מהקיבוצים והיישובים בעוטף עזה, כולל טרקטורים בשווי מאות אלפי שקלים. אבל ממידע שהגיע לגיקטיים עולה כי חלק מהציוד היקר הזה הושבת מרחוק – ללא כל דרך להפעיל אותו שוב.

קרא עוד
____________-11
עיריית רמת גן הודיעה שתחבר את כל המקלטים העירוניים בשטחה לרשתות WiFi, כך שמי שישהה בהם יוכל להתחבר לרשת האלחוטית ולהשתמש באינטרנט ובאפליקציות המוכרות.

קרא עוד
____________-10
העוזרת שזכתה לכינוי Intuit Assistant פועלת על GenOS, מערכת הפעלה מבוססת בינה מלאכותית שפותחה על ידי Intuit, באמצעות מודל LLM פיננסי של החברה עצמה.לקוחות החברה שהם עסקים קטנים יוכלו להנות מעוזרת חינמית דמוית ChatGPT שתסייע להם בקבלת החלטות פיננסיות על בסיס המידע הפרטי שלהם, לצד ביצוע משימות לקידום העסק שלהם.

להמשך קריאה
____________-11
שנים אנחנו חולמים על מכוניות מעופפות ועכשיו הן עושות צעד ענק קדימה: חיל האוויר האמריקאי קלט לשורותיו מכונית מעופפת של חברת Joby Aviation שמסוגלת להמריא כמו מסוק ולטוס כמו מטוס
 
_______4x-100
____________-10
____________-11
_______4x-100
_______4x-100
_______4x-100
____________...
להצטרפות לחברות ארגונית 
____________...
להצטרפות לחברות אישית 
 למתן חסות לאירועי הלשכה ניתן לפנות בטלפון:03-9040997 או במייל: sheli@israel-it.org
אם אינך רואה מייל זה לחץ כאן
לחץ לקבלת לגרסה הנגישה