____________...
____________...
____________...
חברות וחברי הלשכה היקרים שלום רב,

גם הלשכה לטכנולוגיות המידע בישראל שותפה למאמץ המלחמת והאזרחי, למעלה מ 80 מתנדבים מטעם הלשכה יסייעו בחיזוק האוריינות הדיגיטלית ועזרה בתקשורת מקוונת נגישה למפוני הדרום והצפון בגיל השלישי. הפעילות מובלת ע"י חברינו אלכס שפירא וחברים נוספים בלשכה המובילים את נושא החדשנות בגיל השלישי במסגרת הלשכה בשיתוף עם חברת "ותיקים למען ותיקים" והחמ"ל האזרחי  
לחצו לכתבה בוואלה

פעולה זו מצטרפת לפעולות נוספות של הלשכה מאז פרוץ המלחמה של גיוס מחשבים למפונים בשיתוף עמותת ירוחם, גיוס חברות לפרויקט אימוץ יישובי העוטף וליווי השיקום, תרומה של 10% מתוך החברויות הארגוניות החדשות/מתחדשות לטובת המאמץ האזרחי, תרומה של 20% מכספי חידוש החברויות האישיות בלשכה וחברויות אישיות חדשות, לטובת תמיכה במאמץ המלחמתי והאזרחי ועוד...
_______4x-100
חזרנו לפעילות מבוקרת של וובינרים ומפגשים מקוונים לחברים המותאמים למצב. הפרטים על כך בהמשך המגזין.

בגיליון נובמבר תוכלו למצוא מאמרים ודעות בנושאים רלוונטיים לתקופה כמו; משמעות החוסן והתמודדות אישית וארגונית עם המצב, הערכות המהירה של התעשייה שלנו לפתרונות טכנולוגיים לתמיכה (באדיבות חברת הייעוץ STKI), ההתמודדות עם פייק ניוז, ועוד מגוון מאמרים ודעות בנושאים השוטפים  של התעשייה יחד עם שאר הפינות הקבועות.

את פינת רגע של היסטוריה בחרנו לייחד הפעם לזכרו של אליהו הכהן ז"ל מחלוצי תעשיית טכנולוגיית המידע בישראל שהלך החודש לעולמו. הנהלת הלשכה ונשיאותה שולחת תנחומיה למשפחה.
קריאה נעימה!
 
אלי פרנק - יו"ר הלשכה         יורם אלדר - מנכ"ל         אריה עמית ורז הייפרמן - עורכי המגזין 
_______4x-100
____________-10
____________-11
הלשכה ממשיכה להרחיב את פעילותה המקצועית לטובת קהילת ה – IT והייטק בישראל ולצורך כך מגייסת 2 משרות למטה הלשכה.
אם אתם עומדים בדרישות התפקיד נשמח שתשלחו קו"ח.
_______4x-100
_______4x-100
_______4x-100
____________...
החוקרות והחוקרים של חברת חברת הייעוץ STKI קיימו שיחות רבות בשבועות האחרונים עם רבים מהקהילה הטכנולוגית ושמעו מהם על עשרות אם לא מאות יוזמות מחממות לב שכולן מספרות סיפור של התגייסות נטולת אינטרסים ורצון לעשות טוב, לפעמים אף תוך כדי צווי מילואים וטרגדיות אישיות.
יוזמות אלה משאירים אותנו נפעמים וממלאים אותנו בתקווה ובגאווה גדולה להיות חלק מהקהילה הזו – קהילת הטכנולוגיות הישראלית.  המאמרים הבאים מחלקים עמנו חלק מיוזמות אלה.

לקריאת המהדורה הראשונה של המאמר 

לקריאת המהדורה השניה של המאמר
____________-08
המלחמה בין ישראל לחמאס מהווה לפי מחקרים שונים מקרה חסר תקדים להפצת דיפ-פייק. כיצד ניתן להתמודד עם הטכנולוגיה שבה נעשה שימוש להפצת פייק ניוז נגד ישראל – ואיך ניתן לעשות בה שימוש חיובי לטובת ההסברה הישראלית?

לקריאת המאמר המלא
____________...
מאז הטבח הנורא בשבת השחורה ותחילת המלחמה, הרבה מנהלות ומנהלים בחברות וארגונים מתמודדים עם אתגרים מורכבים. לכולנו ברור שחשוב לשמור על ההמשכיות העיסקית ושהמנהלות והמנהלים הם שאחראים לזה.
יחד עם זאת, יש אתגרים ניהוליים בחברות כי כלום לא הכין אותנו באמת לעוצמת המשבר הזה וכי מנהלים ומנהלות, עובדים ועובדות, מושפעים מהתקופה באופנים שונים – יש כאלה במעגלים הראשונים של הטבח והנפגעים, חלק פונו מבתיהם בדרום ובצפון, חלק במילואים, נשים וגברים,  חלק במצבת חלקית בבית בלי מסגרות לילדים ועוד ועוד אתגרים.  
מנהיגות מכלילה תסייע לנו לנהל יותר טוב את הצוותים שלנו ולהמשיך קדימה, לדלוור. 

לקריאת המאמר המלא
____________-08
נושא ה"חוסן" תופס מקום מרכזי בדיון הציבורי בזמן המערכה ולקראת היום שאחרי. תמצית העשייה בתחום קידום החוסן החברתי היא השקעה רב ־מגזרית בהון האנושי ובהון החברתי המקומי. אפשר לנתב מציאות מאתגרת של מצב חירום מתמשך והפרעות ממשיות לכדי תהליך של צמיחה ושגשוג על בסיס עשייה בתחום קידום החוסן החברתי. הישגיהם של מרכזי החוסן והעיסוק בתחום, בצמצום תופעות של היפגעות
(disorder stress traumatic-post)  של שחיקת עובדים ותושבים מביאים לריפוי ולידי חיסכון כלכלי ניכר.

לקריאת המאמר המלא
____________...
אחת מתוצאות המלחמה הינה היווצרות של קהילות מפונים. על הקושי הקיים של התמודדות עם הקדמה הטכנולוגית, נוסף המצב הקשה שנגרם עקב המלחמה. אובדן קשה, ניתוק ממושך מהבית ומהסביבה המוכרת, צורך להתמודד עם בעיות וצרכים חדשים.
הצורך באוריינות דיגיטלית גבר, והכלים להתמודדות מאידך פחתו. רבים יכולים להיעזר רק במכשירי הסמרטפון, דבר היוצר קושי נוסף.
הלשכה לטכנולוגיות המידע זיהתה את הבעיה ואת הצורך. מרכז החדשנות טכנולוגיה והגיל השלישי יזם פעילות התנדבותית של הדרכה וליווי של אוריינות דיגיטלית לאוכלוסיות המבוגרות של המפונים בבתי המלון ברחבי הארץ, כמו גם לאוכלוסיית הגיל השלישי בקהילות.

לקריאת המאמר המלא
____________-08
לאחר אירועי 7 באוקטובר, אחד הצרכים שעלו מצד הרשויות המקומיות והעיריות הוא פלטפורמה שתציג בזמן חירום תמונת מצב עדכנית על התושבים ומצבם. ביוזמה של מערך הדיגיטל הלאומי, חברת קלייאדו יחד עם צוות מתנדבים מרחבי הארץ וחברת ״גליל כתיבה טכנית״, נרתמו למשימה בהתנדבות מלאה, ופיתחו את ״תמר - חמ״ל דמוגרפי״, מערכת לניטור וניהול אוכלוסיית היישוב. תהליך ההצטרפות למערכת פשוט, והיא פתוחה בחינם לכל גוף.

לקריאת המאמר המלא 
____________...
 
בתקופות משבר גובר מתאר האיום הקיברנטי, אם על רקע לאומי ואם על רקע עבריינות מקוונת. ככל שמתגברת המערכה הצבאית הנוכחית נרשמת עלייה במתקפות הסייבר נגד מטרות בישראל. גם בעת שגרה מתאר האיומים הדינאמי הולך וגדל, והתוקפים מפתחים יכולות מתקדמות וכך המתקפות הופכות למתוחכמות יותר ויותר. חלק גדול של הארגונים העסקיים בישראל, אינו מוגן מפי התקפות ה"דור החדש". שירות CyberDome הינו שרות ייחודי ומהווה את דור העתיד של פתרונות בעולם אבטחת המידע מבוססות שרות.

לקריאת המאמר המלא
____________-08
"אם תחליפו את "למה זה קורה לי" ב "מה זה בא ללמד אותי" החיים שלכם ישתנו"
ברבור שחור הוא תיאור לאירוע שסיכוייו להתרחש מוערכים כנמוכים מאוד, אך לא בלתי נמנעים, והשפעתו על המערכת היא מרחיקת לכת.
הקורונה הוגדרה כאירוע של ברבור שחור. האם גם האירוע שאותו אנו חווים בימים אלו הוא ברבור שחור? 

לקריאת המאמר המלא 
____________...
ההתקדמות האחרונה בתחום הבינה המלאכותית מעוררת שינוים כלכליים בקנה מידה, קצב ורמת אי ודאות עצומים.
חברות המתכננות לממש את ההזדמנויות העצומות לצמיחה ויצירת ערך שהבינה מלאכותית מאפשרת כמעט בכל ענף יהיו אלה שיפעלו באומץ להקדים את המתחרים.
כדי לעשות זאת ידרשו המנהלים להבין את היכולות מרחיקות הלכת של AI כטכנולוגיה להשגת מטרות עסקיות. המאמר מתווה חמישה שלבים לניווט בשינויים המשבשים שיעזור להם להוביל את החברות שלהם לעתיד המושתת על הבינה המלאכותית.

לקריאת המאמר המלא
____________-08
כיום, אסונות ומכשולים ממשיכים להיות חלק מהסביבה שלנו. סיקור חדשותי של 24 שעות מכיל כותרות של אסונות ברחבי העולם - אסונות טבע ומעשה ידי אדם, התקפות סייבר ומגיפות - המפתים אותנו לשנות ערוץ או לגלול מעבר לכותרת. עם זאת, כבעלי עסקים וטכנולוגיה, ראשי צוותים ועוסקים בהמשכיות עסקית, אנו עושים וחייבים לשים לב. 
 
לקריאת המדריך המלא
____________...
 
ההזדמנויות חסרות התקדים לצמיחה ויתרון תחרותי, מעבר של ארגון ל- AI הוא תהליך מורכב הכרוך בסיכונים. את חלקם ניתן לצפות ויש לנהל. מנהלים שישכילו לצאת למסע ה- AI מתוך ראייה אסטרטגית, הבנה של המורכבות ומודעות למלכודות, יסייעו לארגונם למזער את הסיכונים ולמנף את הפוטנציאל הטרנספורמטיבי של AI. 

לקריאת המאמר המלא
____________-08
המיקוד וההבנה שתרבות ארגונית מהווה גורם חשוב להצלחת הארגון, יכולים לשמש כבסיס איתן בתהליך השינוי שהארגון צריך לעבור במהלך הטרנספורמציה הדיגיטלית. זיהוי נכון של הסגנון הניהולי והמיצוב הנוכחי במטריצה, יכולים לשמש בסיס איתן להובלת השינוי הנדרש בתרבות ארגונית, שינוי שיבטיח את הצלחת המסע הדיגיטלי. כדי לבנות תרבות ארגונית התומכת בשינוי, על המנהלים לייצר סביבת עבודה המקטינה את החשש האישי ומאפשרת לעובדים לראות את ההזדמנויות החדשות לצמיחה אישית וארגונית.
 
במאמר זה נרחיב את הדיון על הזיקה ההדוקה בין התרבות הארגונית לבין הצלחת הטרנספורמציה הדיגיטלית. 
____________...
מה צריכות לדעת חברות הטכנולוגיה שפועלות בישראל על יחסי ציבור בזמן מלחמה

לקריאת המאמר המלא
____________-08
בימים כמו אלו שעוברים על מדינה ישראל נראה כי לא נותרו עוד מילים . נראה כי אין יכולת אנושית ראויה להכיל את המראות , הדיווחים והכאב הגדול.
נראה כי השבר הוא כל כך גדול וכל כך עמוק ומה שהיה לא יהיה עוד.
ואכן המציאות היא קשה, כואבת בלתי נתפסת. ואין דרך לברוח ולהמתיק את הגלולה המרה. זה זמן לדמעות, זמן לאבל, זמן לעיכול.
 
____________...
בתקופות משבר, כמו המלחמה המתחוללת בימים אלה בישראל, כמעט כל הארגונים מושפעים מהמצב. חברות נאלצות להתמודד עם שלל אתגרים, כולל שיבושים בפעילות, בעיות כוח אדם ודינמיקת שוק שמשתנה במהירות. תקופת המלחמה מציבה קשיים ואתגרים רבים בפני ארגונים, אך מדובר גם בהזדמנות. זה בדיוק הזמן הנכון לנצל את היכולות שלBI אקטיבי, להתייעל ולחשוב קדימה

לקריאת המאמר המלא
____________-08
בכדי לזהות את הצרכים של חברות ההייטק והסטארט-אפים בישראל להתמודד עם הקשיים העולים בעקבות המלחמה, רשות החדשנות ומכון המדיניות והמחקר SNPI ערכו סקר ראשוני הצהרתי הבוחן את האתגרים עמן מתמודדות החברות וצרכיהן בעת הזו. הסקר דומה יופץ מדי גם בהמשך, במטרה לנטר את מצב התעשייה ולגבש מענים מתאימים להייטק הישראלי.
 
____________-09
____________-09
____________-09
____________-09
____________-09
____________-09
____________-09
החודש הלך לעולמו אליהו הכהן ז"ל, חתן פרס ישראל על מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה, המוכר היטב לציבור הישראלי כ "אורקל" של הזמר העברי לדורותיו. אך, אליהו הכהן נמנה גם על חלוצי המיחשוב במדינת ישראל וכיהן שנים רבות כמנהל החטיבה למערכות פיננסיות של חברת י.א. מיטווך ובניו, נציגת NCR בישראל.  אליהו הכהן היה חבר בנשיאות האיגוד לעיבוד אינפורמציה בישראל (איל"א) וכתב מאמרים רבים במגזין "מעשה חושב" שלה.
נשיאות הלשכה לטכנולוגיות המידע בישראל והנהלתה שולחים תנחומים מקרב לב למשפחתו 


למאמר המלא 

לצפייה במני פאר מראיין את אליהו הכהן לקראת כנס איל"א בתוכנית שעה טובה של רשות השידור (החל מהדקה ה 41 )

____________-09
____________-10
מדובר במכשיר טכנולוגיה לביש מבוססת בינה מלאכותית שמוצמד לבגד ומאפשר למשתמש לבצע מגוון רחב של פעולות באמצעות קול, מגע או מקרן לייזר. המכשיר מסוגל להשמיע מוזיקה, הודעות  קוליות, לצלם תמונות, ה-AI PIN רואה את הסביבה שלכם ויכול להשוות מחירים של מוצרים שנמצאים מולכם בחנות, או להגיד כמה קלוריות יש במנה שאתם עומדים לאכול.

למאמר המלא

לצפייה בסרט הדגמה
____________-11
המפץ הגדול של תחום ה-Generative AI בשנה וחצי האחרונות הוביל גם למרדף קדחתני אחר החומרה שתוכל להריץ את הכלים, המודלים והפיתוחים של החברות השונות. חלק הארי הוא של NVIDIA, שהמעבדים הגרפיים שלה אחראים על מיליארדי דולרים בהכנסות, מה שגם הפך את המניה שלה לאחת החזקות בעולם הטכנולוגיה.

קרא עוד
____________-10
חברת OpenAI התחילה לעבוד על GPT-5, הדור הבא של מודל השפה המתקדם שלה - כך אמר סם אלטמן, מנכ"ל חברת הבינה המלאכותית, בריאיון שפורסם הבוקר (יום ב') ב"פייננשל טיימס". מדובר בהצהרה מפתיעה, שכן רק לפני כמה חודשים טען אלטמן כי החברה "לא קרובה ללהתחיל" לעבוד על המודל החדש.

להמשך קריאה
____________-11
חברת הסטארט-אפ הישראלית בתחום המחשוב הקוונטי, Classiq, הכריזה כי היא תקים מעבדה למחשוב קוונטי בתחום מדעי החיים והבריאות בשיתוף עם NVIDIA והמרכז הרפואי סוראסקי (בית החולים איכילוב) בתל אביב. היוזמה תוביל פיתוח ויישום של אלגוריתמים ואפליקציות קוונטיים, תוך התמקדות בפוטנציאל המהפכני שלהם בתחומים מדעי החיים והבריאות.
 
_______4x-100
____________-10
____________-11
____________-10
____________-11
_______4x-100
_______4x-100
_______4x-100
_______4x-100
_______4x-100
_______4x-100
_______4x-100
____________...
להצטרפות לחברות ארגונית 
____________...
להצטרפות לחברות אישית 
 למתן חסות לאירועי הלשכה ניתן לפנות בטלפון:03-9040997 או במייל: sheli@israel-it.org
אם אינך רואה מייל זה לחץ כאן
לחץ לקבלת לגרסה הנגישה