לחץ לקבלת לגרסה הנגישה
אם אינך רואה מייל זה לחץ כאן
הכשרתון 88
Shadow-Divid...
דבר העורך

משולחן העריכה

מאת: ד"ר נתן ברבר
המאמר הפותח של הגיליון עומד על חשיבות תהליך החונכות של המורה המתחיל בחינוך הגופני. התובנות של מורה מקצועית מעוטרת בכדורסל שהגיעה לצפייה בסטודנטים בתקופת ה"ההצמדה" מובאות במאמרון השני.  בהמשך, דיווח על יום ספורט חוויתי בנושא זהירות בדרכים, ועל הישג חסר תקדים של אורנה שי, משופטות ההתעמלות הטובות בעולם. במדור ה"לקסיקון" השוואה בין בטיחות לבין בטחון, ומאמר העוסק במונחי סיוף. בהמשך מובאת סקירה העוסקת בהשפעת אמצעים מקוונים על מעורבותם של ילדים בפעילות גופנית. ולסיום, עדכון על הספר תורת האימון והתחרות/משחק בהוצאת המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט.
Shadow-Divid...
הוראה ולמידה
מבט מגדרי על החינוך הגופני של נערות

חונכות בחינוך גופני – מגמות ואתגרים

מאת: פרופ' רוני לידור, פרופ' סימה זך, ד"ר אלה שובל
בהתבסס על מאפייני מקצוע החינוך הגופני ואתגריו מועלות במאמר שתי טענות מרכזיות: 1) יישום של תהליך החונכות בחינוך גופני יכול לסייע למורה המתחיל להתמודד עם מכלול האתגרים שניצבים בפניו. 2) רק מורה לחינוך גופני המכיר היטב את יסודות המקצוע, את מאפייניו ואת אתגריו יכול לשמש מורה חונך בתחום. המחקרים המתוארים במאמר מספקים מידע ביחס למקומו של החונך בתוכנית הליווי, ומעלים על נס את נחיצותו ואת תרומתו ליצירת הזהות המקצועית וההתפתחות המקצועית של המורה המתחיל, לנטיעת ביטחון עצמי ביכולותיו, להגדלת כישוריו לעבודה בצוות ולסיוע באקלומו בתוך תרבות בית הספר.
Shadow-Divid...
השפעת אימוני משחק הכדורשת על רמת הכושר הגופני ותחושות רגשיות בקרב נשים בוגרות בישראל

תובנות מימי הצמדה – כדורסל

מאת: ענת דרייגור
תקופת ההצמדות של הסטודנטים להתנסות מעשית בבתי הספר הינה משמעותית ביותר עבורם ומכשירה אותם להוראת החינוך הגופני בתנאים מציאותיים. נהניתי לראותם מחויבים, נרגשים ומשתפים פעולה יחד עם המנחים והמורים לחינוך גופני, בפתיחות ובהשקעה מקצועית רבה להצלחת השיעור כדי לקדם את התשוקה לפעילות פיזית, ללמידה וההנאה בקרב התלמידים. להלן הסוגיות והתובנות שלי לקידום הוראת הכדורסל בבתי הספר בנושאים שנתקלתי בהם בעת הצפייה בסטודנטים ובמערכי השיעור שלהם.
Shadow-Divid...
השפעת אימוני משחק הכדורשת על רמת הכושר הגופני ותחושות רגשיות בקרב נשים בוגרות בישראל

יום ספורט זהירות בדרכים לכיתות א'-ב' – בית ספר ממלכתי קהילתי "החורש" זיכרון יעקב

מאת: הגר אשרקיאן, הדר סלומון קריצ'מן, בלה אוזנה
יום ספורט בנושא זהירות בדרכים לכיתות א‘-ב‘ שהופק בידי סטודנטיות להוראת החינוך הגופני במסלול הכשרת אקדמאיים- מסלול הסבה במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט.
Shadow-Divid...
השפעת אימוני משחק הכדורשת על רמת הכושר הגופני ותחושות רגשיות בקרב נשים בוגרות בישראל

השוואה בין בטיחות לביטחון

מאת: ד"ר אלה שובל, ד"ר רוני אולמן דרום, ד"ר רות בורשטיין, ד"ר סיגל עוזיאל-קרל
בטיחות היא שמירה על רמת סיכונים סבירה על פי הנסיבות. דרך להימנע מפגיעות גוף הניתנות לניבוי מראש. ביטחון במובן אחד הוא מצב נפשי של חוסר פּחד מפני סכּנה, וודאות שמה שאמור להתרחש אכן יתרחש, ושל זכות בחירה אישית המאפשרת תחושה של שליטה בחיים. ביטחון במובן שני הוא הגנה מפני תוקפנות ואיומים קיומיים. חופש מסכנות.
Shadow-Divid...
פעילות גופנית וספורט
חמלה

אורנה שי – שופטת התעמלות מכשירים נשים

מאת: אורנה שי
במהלך הקריירה כשופטת שפטתי ב-6 משחקים אולימפיים. במשחקים האולימפיים בלונדון 2012 שמשתי כשופטת ראשית במכשיר הקרקע. כמו כן שפטתי ושמשתי כשופטת ראשית למעלה מ-20 אליפויות עולם ואליפויות אירופה. לאחרונה קבלתי "GOLD DIPLOMA" מהפדרציה הבינלאומית כהוקרה על שיפוט בהצטיינות ברמה הגבוהה ביותר לאורך תקופה ארוכה. מ-1990 ועד היום אני מלמדת במרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט כמורה למקצוע התעמלות מכשירים וכן בקורסי מדריכים ומאמנים של המכללה. את כול הידע המקצועי ההתמדה המוטיבציה והאמונה שאפשר להצליח אני מעבירה לסטודנטים כמורה במכללה.
Shadow-Divid...
פריצות דרך של נשים בספורט האולימפי

דו־קרב לשוני. דיון על מונחי הסיוף

מאת: ד"ר אודי כרמי, ד"ר שוש שקד
מונחי החינוך הגופני והספורט עברו תהליך ממושך עד שהשתגרו בשפה המקצועית בכל תחום ובכל ענף. המאמר דן במשתנים השונים שיש לתת עליהם את הדעת בעת תרגום מונח לועזי לעברית. הדיון התמקד במונחי הסיוף העבריים (החרב, הרומח/פלורט והדקר), ובעיקר במונח "רומח" (פלורט, Fleuret), המציין את אחד מסגנונות הענף. המונחים הרשמיים של הסיוף המודרני הם בשפה הצרפתית. בשנת 1969 הם תורגמו לעברית, ומאז רובם השתגרו בקרב הפעילים. המחלוקת שהתעוררה אז בסוגיית שמות הסגנונות הנהוגים בסיוף נותרה בעינה עד היום. במאמר מוצגים עמדות הצדדים והנימוקים להן, ובסופו הוצעה חלופה למונח "רומח‘‘.
Shadow-Divid...
אורח חיים פעיל ובריא
פרסומים מדעיים

השפעת התערבויות של פעילות גופנית מקוונת על מעורבותם של ילדים וצעירים בפעילות גופנית: סקירה שיטתית

מאת: Victoria A. Goodyear, Bethany Skinner, Jonathon Mckeever, Mark Griffiths
מטרתה של סקירה שיטתית זו היא לעדכן את בסיס הראיות לגבי התערבויות של פעילות גופנית מקוונת עבור ילדים וצעירים מאז 2015. הסקירה תנתח את התוצאות הקשורות להתערבויות מקוונות המבוססות על מנגנונים בצורת משחקיות והתאמה אישית לצורך העברת ידע, והאופן שהן מתבטאות בתחומים פיזיים, קוגניטיביים, חברתיים ורגשיים, תוך הצגת עדויות של מחקרים שדיווחו על תוצאות הקשורות לפעילות גופנית באמצעות התערבויות מקוונות.
Shadow-Divid...
חדש על מדף הספרים
פרסומים מדעיים

תורת האימון והתחרות/משחק בספורט התחרותי וההישגי

מאת: ד"ר איציק בן מלך
בספרו תורת האימון והתחרות/משחק סוקר ד״ר איציק בן מלך את כל המרכיבים הדרושים למועדון, מאמן וארגון כדי להביא את הספורטאים למיצוי הפוטנציאל שלהם. הספר עוסק במגוון רחב של ענפי ספורט ולא פוסח על אף סעיף: החל מהכשרה גופנית, מבנה ארגוני נכון, דרך בעלי התפקידים הדרושים כדי להביא הצלחה לכדי מימוש, בניית תוכנית אימונים, ויסות, מעקב ובקרה, מבנה גופני, רגשי וביולוגי של ילדים ונערים, הבדלים בהתפתחות בין בנות ובנים, קואורדינציה, סוגי מאמנים וכל הקשור לתהליך אימונים ותחרויות/משחקים.
Shadow-Divid...
ניתן לבצע הסרה ישירות מהכפתור שמופיע למטה, במידה ויש שאלות בנוגע להסרה מרשימת תפוצה ניתן לפנות במייל yarin@wincol.ac.il