header_1
עורכי הדין     |     תחומי עיסוק     |     אודות GS     |     כתבו לנו
גיליון מס' 134 - אדר ב' תשע"ט - מרץ 2019
main
Gill_Nadel

אנו שמחים להביא בפניכם, קהל לקוחותינו וציבור העוסקים בסחר חוץ, את גליון חודש מרץ 2019 של "יבוא, יצוא ומה שביניהם" הסוקר חידושים משפטיים בענייני מכס, שילוח בינלאומי ורגולציית סחר.
א. בית המשפט המחוזי התיר לקבל עדות של יבואן תושב עזה באמצעות תוכנת סקייפ (Skype)

בסקירה זו נתאר את החלטת בית המשפט המחוזי בשבתו כבית המשפט לערעורים, על החלטת בית משפט השלום להתיר את עדותו של תושב עזה באמצעות אמצעי טכנולוגי (תוכנת סקייפ - Skype), וזאת משום שבקשתו לקבל אישור כניסה לישראל לצורך השתתפות בדיון סורבה. בית המשפט המחוזי קבע כי מאחר שהיבואן אינו רשאי להיכנס לשטח מדינת ישראל, אזי, אין מנוס מחקירתו באמצעות תוכנת הסקייפ.
ב. בית המשפט קיבל את עמדת היבואן בדבר קבילותן של הנחות לצרכי מסי יבוא
  
בסקירה זו נתאר מחלוקת בין יבואן לבין רשות המכס בדבר שווי מכשירי טלפון סלולריים לצורך מס קניה. בית המשפט קבע כי הערך לצרכי תשלום מס קניה של מכשירי הטלפון על ידי היבואן הוא המחיר ששולם בפועל לספק בחו"ל.
ג. בית משפט השלום קיבל תביעת עמיל מכס להשבת כספים ממשווק 

בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בתביעה כספית שהגיש עמיל מכס כנגד משווקת סוכר. בתביעתו, עמיל המכס מבקש השבת כספים שהוציא על שירותי עמילות מכס ותיאום שירותי שילוח בינלאומי שהעניק למשווקת, בגין מכולת סוכר. בית המשפט חייב את משווקת הסוכר לשלם את הכספים לעמיל המכס. 
ד. בית המשפט דחה בקשת סוכן אונייה להשבת כספים מנמל אשדוד

בסקירה זו נתאר את פסק דינו של בית משפט השלום באשדוד, בבקשתו של סוכן אונייה להשבת כספים שנגבו מצד חברת נמל אשדוד בע"מ. בית המשפט דחה את בקשתו של סוכן האונייה וזאת, בין היתר מכיוון שלא הוכיח אילו חלקים מהסכום שהועבר לנמל שייכים לו ואילו חלקים מתוך הסכום שייכים לאונייה בלבד ויכולים לשמש כערובה לחוב האונייה.
ה. בית משפט השלום: רשות המסים לא תשיב את הזהב שחולט לטוען לבעלות

בסקירה זו נתאר את החלטת בית משפט השלום בירושלים בתביעה להשבת זהב שחולט על ידי רשות המסים. בית המשפט קבע כי יש לדחות את התביעה, שכן הטוען לבעלות על הזהב לא עמד בנטל להוכחת הבעלות על הזהב שחולט.
ו. לסחור עם האויב
 
בסקירה זו נתאר את המקרים בהם פעולה מסחרית עלולה לעלות כדי סחר עם האויב על פי פקודת המסחר עם האויב. הפקודה מטילה איסור גורף ונרחב על קיום כל פעילות כלכלית, באופן ישיר או עקיף, בין מדינת ישראל ואזרחי מדינת ישראל לבין מדינת אויב, גורם במדינת אויב, נתין אויב או לטובתם. כמו כן, יוצג מקרה בו ניתנה הרשאה מאת הגורם המוסמך במשרד האוצר לסחר עם אויב.
ז. נדחתה תביעת יבואן בגין נזקי עיכוב תיק-יד יוקרתי 
 
בסקירה זו נתאר את החלטת בית המשפט לתביעות קטנות בתביעה כספית של נוסע וחברתו כנגד רשות המכס בגין נזק שנגרם להם, כביכול, בשל טיפול רשלני במסלול האדום בשדה התעופה. בית המשפט קבע כי לא הוכח כל קשר סיבתי עובדתי בין התשתית הראייתית שהניח הנוסע ובין הנזקים הנטענים על ידי הנוסע.
מה חדש החודש?
 • ​ייצוג בעתירה לבג"צ כנגד רשות המסים בנושא חידוש אישור רכישת דלקים בפטור מבלו.
 • טיפול בשחרור משלוחים מפיקוח המכס בענייני סימון.
 • ייצוג מול רשות המסים בנוגע לתיק מזכירות.
 • ייצוג בעתירה מנהלית מול משרד החקלאות בנושא שחרור משלוחי מזון.
 • ייצוג מול רשות המסים בתיקי הישבון להחזר מסים.
 • ייעוץ וליווי ליבואנית שמנים מול רשות המסים בהוצאת רישיון פיגול.
 • ייעוץ בנושא סימון מדינת מקור.
 • ייצוג מול המכס במחלוקת סיווג שמנים ודלקים.
 • ליווי וייעוץ בהליך פרה-רולינג למכס בנוגע למוצר מזון.
 • ליווי וייעוץ בסוגיה של סימון מוצר מזון.
 • עמדת סיווג של לקוח משרדנו התקבלה במלואה, בוטל הגרעון והושבו המסים. 
הסקירה לעיל הינה בבחינת תמצית. המידע הכלול בה נמסר למטרות אינפורמטיביות בלבד ואין במידע כדי להוות ייעוץ משפטי. לקבלת פרטים נוספים, אנא פנו לעו"ד גיל נדל, ראש תחום דיני יבוא, יצוא וסחר בינלאומי; סגן ראש מחלקת מיסים ותגמול בכירים, בדוא"ל: Gill.Nadel@goldfarb.com ו/או בטלפון 03-6089979.